Atomowe nawyki – James Clear

Biorąc do ręki Atomowe nawyki, spodziewałam się dobrej książki, jednak już po kilku stronach byłam zachwycona.
Jak dla mnie jedna z najbardziej praktycznych książek, jakie dotychczas czytałam. Autor pokazuje, jak powstają nawyki, jak można umacniać te dobre i pozbywać się tych niechcianych. Kiedy czytałam tę książkę, co chwila miałam pomysł, jak mogłabym wykorzystać proponowane metody.
Autor przekonuje, że bardzo małe zmiany, które się kumulują, mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Stąd tytuł książki — Atomowe nawyki, atomowe, czyli prawie niedostrzegalne.
Autor przekonuje, że zamiast skupiać się na celach, należy skupić się na systemach. W celach chodzi o efekty, jakie chcesz osiągnąć, a w systemach o procesy, które do tych efektów prowadzą. Zgadzam się z tym w 100 procentach.
Kolejna ważna rzecz to zmiana tożsamości, czyli zmiana przekonań, która spowoduje, że o wiele łatwiej będzie nabyć nowe nawyki lub pozbyć się złych przyzwyczajeń. Bo czym innym jest powiedzieć: próbuję rzucić palenie, a czym innym: nie palę.
W książce można znaleźć cztery prawa zmiany zachowania. Jeśli chodzi o zdobycie dobrych nawyków, są to:
Uczyń to oczywistym.
Uczyń to atrakcyjnym.
Uczyń to łatwym.
Uczyń to satysfakcjonującym
Aby nauczyć się przełamywać złe nawyki należy te prawa odwrócić.
Każde prawo zostało dokładnie opisane. Autor przytacza badania potwierdzające dane prawo oraz daje konkretne przykłady, jak można je wykorzystać w życiu codziennym.
Jak dla mnie bardzo wartościowa książka, którą gorąco polecam. Można tu znaleźć nie tylko rady jak pracować nad nawykami. Ja znalazłam wiele ciekawych porad, które można wykorzystać przy wyznaczaniu celów, planowaniu oraz efektywności osobistej.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest zasada Złotowłosej, jakie są wady tworzenia pozytywnych nawyków, czy geny mają wpływ na nasze działanie oraz, czy perfekcjonizm się opłaca, koniecznie przeczytaj tę książkę.