Cel – jak wybrać odpowiedni?

jak wybrać cel

Domyślam, że skoro to czytasz, to chcesz zabrać się za wyznaczanie celów w sposób przemyślany i metodyczny. Ja uważam, że tylko wtedy ma to sens i szansę powodzenia. Dużą rolę w wyznaczaniu celów odgrywa to, aby wybrać dobry cel. Jest jeszcze wiele czynników, które pomogą Ci zrozumieć, czy cel, który sobie stawiasz, jest dopasowany do CIEBIE.

Dlaczego czasami odpuszczamy osiąganie celów?


Czasami problemem jest to, że wyznaczamy sobie cel tylko dlatego, że inni to robią i wypada. To właśnie jest częsta przyczyna niedotrzymywania postanowień noworocznych. Robisz je, bo tak wypada, a potem Ci się odechciewa, bo nie były one dla Ciebie tak naprawdę ważne. Nie wyznaczaj celów, tylko dlatego, że zaczyna się rok i wszyscy to robią. Mam nadzieję, że w poprzednim artykule przekonałam Cię, że warto je wyznaczać dla samego siebie. Dlatego, jeśli czujesz na początku roku, że nie masz takiej potrzeby, nie rób tego. Odłóż to na luty albo marzec lub inny czas, kiedy poczujesz wewnętrzną potrzebę.

Od czego zacząć?

Na początek wypisz sobie wszystko, co chcesz osiągnąć. Niech to będą cele długo i krótkoterminowe, takie na 5 lat, na rok, ale i takie na miesiąc czy nawet tydzień.
Zanim zdecydujesz się na jakiś cel, najpierw go dobrze przeanalizuj. Pamiętaj, że cel nie musi być tylko zawodowy, choć wielu osobom z tym się właśnie kojarzy. Może być związany z rodziną, hobby, podróżowaniem, zdrowiem, relacjami.

Ile celów wyznaczyć?

Jeśli masz już wprawę w pracy nad celami, możesz wyznaczyć sobie cel w każdej z ważnych dla Ciebie dziedzin życia. Jeśli dopiero zaczynasz, lepiej skupić się na jednym, a potem dokładać kolejne. Możesz zapytać samego siebie, który z celów miałby największy pozytywny wpływ na Twoje życie, gdyby został osiągnięty jako pierwszy.

Co ma cel wspólnego z wartościami?


Najlepiej jest wybrać taki cel, który wynika z pomysłu, jaki masz na siebie na następne kilka lat. Aż się prosi, aby użyć tu słowa wizja lub intencja życiowa. Ja nie bardzo lubię takie górnolotne określenia, ale tutaj naprawdę ma to sens. Cel staje się łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli wiesz, dlaczego chcesz go osiągnąć, co Cię do niego popycha.
Najważniejszym kryterium przy wyborze celu do wyznaczenia jest to, czy jest zgodny z Twoimi wartościami. W przeciwnym razie będzie Ci bardzo trudno go osiągnąć i nieświadomie będziesz go sabotować. Powiedzmy, że Twoim celem jest dostać awans na koordynatora regionalnego, co wiąże się z częstymi podróżami i noclegami poza domem. Jeśli jedną z Twoich wartości jest rodzina i chcesz spędzać z nią więcej czasu, to jasne jest, że cel i wartość się wykluczają.

Najważniejsze pytanie – dlaczego?


Kiedy już wybierzesz, co chcesz realizować, zadaj sobie pytanie: dlaczego? Dla mnie jest to największy motor do osiągnięcia tego, co sobie zaplanuję. Musisz znaleźć naprawdę mocne dlaczego, aby nie zrezygnować po drodze i wytrwać do końca. Niemiecki filozof Nietzsche napisał: ”Ten, kto wie dlaczego, poradzi sobie z niemal każdym jak”. Zgadzam się z tym w 100 procentach. Jeśli wiesz, dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny, nic nie jest w stanie Cię zatrzymać. A pojawiające się trudności, bo nie czarujmy się, takie będą się pojawiać, udaje się pokonać.

Czy droga do celu wydaje Ci się ekscytująca?

Ważne przy wyznaczaniu celu jest również przeanalizowanie swojego trybu życia, nawyków, zachowań. Warto się zastanowić, co będzie po drodze do Twojego celu. Jakie czynności trzeba będzie wykonać, jakie nawyki zmienić. Mnie bardzo imponują ludzie, którzy biegają, natomiast nigdy nie wyznaczam sobie celu związanego z bieganiem, bo wiem, że ja tego strasznie nie lubię. Bardzo chciałabym przebiec maraton, ale droga do tego, czyli treningi, jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nie oszukuję samej siebie, bo wiem, że to jest nie dla mnie. Zastanów się, czy droga do Twojego celu będzie Ci dawała satysfakcję, czy będziesz robić coś, co lubisz, czy będzie Ci to sprawiało przyjemność.

Łatwiej osiąga się cele, które opierają się na naszych mocnych stronach i talentach. Dużo się mówi o wychodzeniu ze strefy komfortu przy osiąganiu celów. I ja się z tym zgadzam. Tylko zastanów się, czy Twój cel nie wymaga zbytniego oddalenia się od tej strefy. Jeśli tak będzie, możesz stracić ochotę do dalszych działań.

Ile jesteś w stanie zapłacić za swój cel?


Z osiąganiem celów jest tak, że zawsze wiąże się to z jakimiś zmianami w życiu. Musisz określić, jak wiele jesteś w stanie poświęcić. I tutaj wracamy do początku. Czy cel jest dla Ciebie aż tak ważny, że się poświęcisz?
Cel powinien być ambitny, ale również realny. Nikt z nas nie lubi łamać danego słowa. A wyznaczenie celu to dla mnie taka umowa z samą sobą. Ty znasz siebie najlepiej i wiesz, co jest dla Ciebie ambitne, ale zarazem realne do osiągnięcia. Jeśli jednak wyznaczysz sobie zbyt ambitny cel i go nie osiągniesz w całości, świat się przecież nie zawali. Najwyżej przesuniesz termin, a i tak będziesz już bliżej niż na początku.

Czy jesteś gotowa/-y na sukces?


Warto też się zastanowić nad tym, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy już ten cel osiągniesz. Czy jesteś na to gotowa/-y? Czy dobrze to przemyślałaś/-eś? Tutaj przychodzi mi na myśl historyjka z YouTube o domku w Karkonoszach. Znasz? Jeśli nie to wyszukaj: Nowy domek w Karkonoszach. Ostrzegam, język niecenzurowany, baardzo. Ale w bardzo obrazowy sposób pokazuje, jak możne nas rozczarować osiągnięcie celu, którego do końca nie przeanalizowaliśmy. Dlatego warto zadać sobie pytanie: jak bardzo zmieni się moje życiu po osiągnięciu tego celu?

Ostatnia prosta do znalezienia swojego celu

Reasumując, zachęcam Cię do odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jaki jest mój główny cel w życiu, po co żyję, jaka jest moja misja?
2. Czy cel, który wybieram, jest zgodny z moimi wartościami?
3. Czy ten cel jest naprawdę MÓJ?
4. Dlaczego tego chcę, jakie będą korzyści?
5. Jak będzie wyglądało moje życie, kiedy go osiągnę, co się zmieni?
6. Co się wiąże z drogą do celu, co muszę zmienić, poświęcić?
Jeśli po odpowiedzi na wszystkie pytania nadal zamierzasz realizować swój cel, jest bardzo prawdopodobne, że go osiągniesz.


Być może zastanawiasz się, ile można pisać o celach. Ja mogę dużo, bo naprawdę fascynuje mnie ten temat. Dotychczas pisałam o tym, po co w ogóle wyznaczać cele oraz o tym, jak znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Następnym razem chcę Ci opowiedzieć o tym, co należy zrobić dalej. Bo to jeszcze nie koniec… .

Leave a Reply

%d bloggers like this: