Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz – Brian Tracy

Cele Brian Tracy

Nazwisko Briana Tracy jest chyba znane każdemu, kto choć trochę interesuje się rozwojem osobistym. Prawdę mówiąc, to właśnie dzięki Brianowi Tracy zainteresowałam się tematem wyznaczanie celów. Stało się to, co prawda, dzięki innej jego książce, ale dzięki niemu w ogóle weszłam w temat.
Autor na początku przekonuje o sile stawiana sobie celów, ich zapisywania i programowania na ich osiąganie podświadomości. Zachęca do sprecyzowania swoich wartości życiowych, aby to wokół nich budować swoje cele. Pomaga także rozprawić się z obezwładniającymi przekonaniami, jakie najczęściej powstrzymują nas przed osiąganiem celów.

Etapy pracy z celami


Następnie Tracy przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy od znalezienia własnego celu, poprzez jego prawidłowe skonstruowanie, aż do jego realizacji. Autor omawia, jak wyznaczać cele finansowe, zawodowe, w relacjach z ludźmi oraz zdrowiem. W każdej z tych dziedzin wyznaczył 12 etapów, jakie należy przejść:
1. Pragnij czegoś.
2. Uwierz, że cel jest osiągalny.
3. Zapisz swój cel.
4. Określ swój punkt wyjścia.
5. Określ, dlaczego tego chcesz.
6. Wyznacz termin.
7. Zidentyfikuj przeszkody.
8. Określ jakich dodatkowych umiejętności i wiedzy potrzebujesz.
9. Wskaż ludzi, których pomocy będziesz potrzebował.
10. Połącz wszystko w jeden plan.
11. Nieustanie wizualizuj swój plan.
12. Nigdy się nie poddawaj.
Wymienione kroki można zastosować przy realizacji każdego celu, są uniwersalne.


Tracy jest uważany za guru w dziedzinie efektywności osobistej. Dla mnie jego książki są ogromną inspirację, jednak nigdy nie traktuję ich jak wyroczni i jedynej słusznej prawdy. Tracy jest bardzo “amerykański” i niektóre z jego porad trudno przełożyć na nasze realia oraz na europejski sposób postrzegania świata.

Nigdy się nie poddawaj!


Dla mnie cenną lekcją było to, że nigdy nie wolno się poddawać, jeśli jest się pewnym, że dany cel jest naprawdę ważny. Niby banał, ale poparcie go wypowiedziami wielu znanych ludzi, przemówił do mnie i pomógł zrozumieć, dlaczego nie udało mi się doprowadzić pewnych spraw do końca.
Ważne jest, aby już na samym początku podjąć decyzję, że zamierzasz doprowadzić swój cel do końca bez względu na to, jakie przeszkody się pojawią po drodze. Ta decyzja, podjęta na samym początku, pozwoli utrzymać kurs. Wytrwałość, wytrwałość i jeszcze raz wytrwałość. To moja największa lekcja, która wiem, że przełoży na moją większą skuteczność.
Reasumując, polecam sięgnąć po tę pozycję zarówno wtedy, kiedy zaczynasz swoją przygodę z wyznaczaniem celów, jak i wtedy, kiedy posiadasz już jakieś doświadczenie. Dla mnie było to pewnego rodzaju “repetytorium”, które pozwoliło mi usystematyzować to, co już wiedziałam. Do tego książka jest napisana przystępnym językiem, a podział na liczne podrozdziały sprzyja czytaniu

Leave a Reply

%d bloggers like this: