Jak się skupić – 6 sposobów

Punktem wyjścia do dzisiejszego artykułu jest cytat z książki „Jedna rzecz” (Gary Keller, Jay Papasan):
Jaką JEDNA rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistniejące.
Zbyt dużo opcji i pomysłów na siebie
Czy zdarza ci się utknąć w martwym punkcie, bo masz tyle opcji, że nie wiesz, na co się zdecydować? A może masz kilka pomysłów na siebie i nie wiesz, co wybrać więc tkwisz na rozdrożu, nie robiąc nic? Albo masz pomysł, ale kiedy zaczynasz go realizować, pojawia się tyle możliwości, że nie możesz się na żadnej skupić na dłużej? A może siadasz do pracy i nagle wszystko wokół walczy o twoją uwagę, a myśli krążą dookoła miliona innych spraw?
Ja niestety tak mam. Moim wielkim wyzwaniem jest skupienie uwagi na jednej rzeczy. Pocieszające jest to, że nie jest to tylko mój problem. Badania pokazują, że większość ludzi się z tym boryka. Jest to niestety znak naszych czasów. Zbyt dużo opcji, możliwości, informacji, a my chcemy wszystko, dużo i szybko.
Dlaczego nie możesz się skupić?
Według mnie istnieje dwie kategorie przyczyn, przez które nie możemy się skupić. Pierwsza z nich to rozpraszacze. Ta kategoria wydaje mi się łatwiejsza do wyeliminowania, dlatego o niej napiszę na końcu.
Większą wagę stanowi to, jak wybrać tę jedną rzecz. Życie daje nam ogrom możliwości. A te możliwości generują mnóstwo pomysłów. Kiedy jednak tych pomysłów jest za dużo i staramy się realizować każdy z nich, wpadamy w ślepy zaułek niemocy. Nie wiemy co wybrać, bo każda opcja wydaje się świetna i atrakcyjna. Chcemy zrobić wszystko, a w efekcie robimy niewiele. Brakuje czasu i energii na wszystko, to powoduje, że zaczynamy przeskakiwać z jednego pomysłu na drugi, z zadania na zadanie. W głowie powstaje mętlik, w działaniach pojawia się chaos, tracimy zapał i energię i odpuszczamy. Czy zdarzyło Ci się to kiedykolwiek? Jeśli tak, czytaj dalej.
Kiedy poczujesz, że jesteś właśnie w takim kołowrotku, zatrzymaj się na chwilę i znajdź czas na przemyślenie wszystkiego. Czasami warto na kilka dni zupełnie zaniechać działań i myślenia o tym, co i jak zrobić. Daj sobie chwilę na oddech i wróć do tematu ze świeżą głową.
Jak wybrać pomysł i się na nim skupić?
Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, to wybrać cel, pomysł, projekt do realizacji. Skoro masz ich za dużo, podejdź do sprawy analitycznie i zadaj sobie kilka pytań.
Po pierwsze, który z nich jest zgodny z twoimi wartościami? Jest to chyba najważniejsze z pytań. Jeśli wybierzesz pomysł do realizacji, który nie jest z nimi zgodny, raczej trudno będzie ci utrzymać kurs i nadal twoje myśli będą krążyć wokół innych możliwości.
Kolejne pytanie to który z nich pozwala Ci wykorzystywać twoje talenty, mocne strony? Zastanów się, czy droga do celu będzie ci sprawiała przyjemność. W dążeniu do celu najbardziej liczy się droga, proces. Wybierając pomysł, którego realizacja wiąże się tylko i wyłącznie z robieniem czegoś, czego nie lubisz, prawdopodobnie będziesz się rozpraszać i prokrastynować.
Bardzo ważną sprawą jest też to, na jakie inne twoje cele ma on wpływ. Czy jest to wpływ pozytywny, czy negatywny? Czasami, kiedy wybierzemy odpowiedni cel do realizacji, przyczynia się on w wielu aspektach do realizacji innych naszych celów. Jedna mała rzecz może wywołać efekt domina i spowodować lawinę dobrych wydarzeń. Dlatego tak ważne jest znalezienie tego odpowiedniego „klocka domina”. Jak zwykle namawiam cię do przeprowadzenia tej analizy na kartce. Zrób sobie tabelkę, w której umieścisz wszystkie te pytania i stawiaj przy każdym pomyśle plusy lub minusy. Prawdopodobnie pomoże ci to zdecydować, którym pomysłem należy się zająć w pierwszej kolejności.
Nie ma drogi na skróty
Pamiętaj, że cele osiąga się krok po kroku. I chociaż kusi cię, aby równolegle zajmować się kilkoma projektami, lepiej jest zajmować się projektami jeden po drugim. My, ludzie nie jesteśmy komputerami i nie jesteśmy w stanie robić dobrze wielu rzeczy naraz, dlatego tak ważne jest skupienie tylko na 1. Może ci się wydawać, że tak będzie szybciej, efektywniej, lepiej. Istnieje jednak wiele badań potwierdzających to, że nie jesteśmy w stanie skupić się na kilku sprawach jednocześnie. Możemy jedynie między nimi przeskakiwać. Co oczywiście znowu wiąże się z mniejszą wydajnością i skutecznością. Nie będę cię teraz przekonywać, że multitasking nie działa, ponieważ to temat na osobny artykuł.
Skup się na jednym problemie, zadaniu.
Chcę się z tobą podzielić swoim sposobem na to, w jaki sposób koncentrowanie się na jednej rzeczy usprawniło mi pracę. W moim przypadku celem jest prowadzenie bloga. Czyli etap znalezienia głównego celu mam za sobą. Jednak prowadzenie bloga wiąże się z wieloma innymi mniejszymi projektami, zadaniami. Kiedy zaczynałam, nawet nie zdawała sobie z nich sprawy. Ogromną przyjemność sprawia mi pisanie tekstów, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, wisienka na torcie. Prowadzenie bloga wiąże się z udzielaniem się na mediach społecznościowych, jeśli chcę, aby go ktoś czytał. Dla osoby, która nigdy tego nie robiła, wiąże się to z ogromem nauki.
Musiałam nauczyć się jak prowadzić konta, jakie mają funkcje, jak sprawdzać statystyki, jak robić grafiki w Canvie, jak założyć i prowadzić Newsletter. I to jest tylko kilka nowych rzeczy, które są mi niezbędne. Jak się domyślasz, łatwo się w tym wszystkim zatracić i zgubić tę jedną najważniejszą rzecz. W pewnym momencie poczułam się jak chomik w kółku. Uczyłam się jak oszalała, skacząc z tematu na temat. Może i zbierałam wiedzę, ale już na jej wdrożenie nie miałam ani czasu, ani siły. Ciągle pojawiało się coś nowego, o czym jeszcze nie słyszałam, a wydawało mi się ważne. Możesz się domyślić, jaki był efekt.
Na szczęście dość szybko uświadomiłam sobie, że działam w sprzeczności z tym wszystkim, co wiem o planowaniu. Zmieniłam taktykę i zaczęłam pracować w systemie tygodniowym. Wyznaczałam sobie tydzień na konkretny temat i tylko tym się zajmowałam. Np. w jednym tygodniu zajmowałam się ustawieniem Newslettera i uruchomieniem go na blogu, zajmowałam się tylko tym i niczym innym. W następnym tygodniu uczyłam się, jak obsługiwać Canvę (program do robienia grafik na media społecznościowe). W kolejnym tygodniu czymś jeszcze innym. Żeby nie stracić celu z oczu, zapisywałam sobie w kalendarzu „temat” tygodnia. Za każdym razem po otworzeniu kalendarza, przypominało mi się, jaki jest mój cel na ten tydzień i starała się tylko na nim skupić. W następnym tygodniu przechodziłam do następnego. Bardzo mi to pomogło opanować bałagan w głowie i chaos w działaniu.
6 sposobów – jak się skupić podczas pracy
Skoro już wiesz, co jest tą twoją JEDNĄ rzeczą, zastanówmy się jak zapanować nad tym, co nas rozprasza w jej realizacji. Ten temat też jest obszerny, więc postaram się to zrobić w telegraficznym skrócie i dać ci kilka łatwych do zastosowania pomysłów.
Planuj
Zrób plan i zapisz go do swojego kalendarza. Unikniesz dzięki temu codziennego zastanawiania się co teraz zrobić i nie będziesz się rozpraszać na inne nieistotne rzeczy.
Wyeliminuj rozpraszacze
Jeśli są nimi np. telefon, e-mail, media społecznościowe, najłatwiej jest pozbyć się ich z zasięgu wzroku, kiedy pracujesz nad swoim pomysłem lub wyłącz wszystkie powiadomienia. Istnieją też różnego rodzaju aplikacje na telefon, które ci w tym pomogą.
Ustalaj priorytety
Kiedy masz już listę zadań na dany dzień, ustal kolejność ich wykonania i trzymaj się jej. Nie przechodź do kolejnego, dopóki nie skończysz tego, co akurat robisz.
Rób sobie przerwy
Zmęczenie powoduje, że trudniej jest się skupić i praca idzie wolniej. Ważne, aby to były wartościowe przerwy. Mnie zdarzało się w ramach przerwy sięgać po telefon i sprawdzać FB. Zanim się orientowałam, minęło pół godziny, a ja wcale nie czułam się mniej zmęczona. Teraz staram się po prostu odejść od biurka, wyjść do innego pokoju, zrobić kilka przysiadów, napić się wody. Po takiej przerwie faktycznie czuję różnicę.
Technika pomodoro
Polega na tym, że pracujesz w blokach czasowych przeplatanych krótkimi przerwami. Czas pracy w skupieniu to 20-25 min, następnie przerwa 5 min. Po 4 takich sesjach przerwa powinna być dłuższa. U mnie sprawdza się aplikacja na telefon, która pilnuje czasu. Sam fakt, iż czuję presję czasu, w moim przypadku powoduje większe skupienie.
Karteczka na pomysły
Karteczka na pomysły. Często nawet podczas pracy w skupieniu wpadają ci do głowy pomysły lub przypominają się jakieś ważne do załatwienia sprawy. Świetną metodą na okiełznanie myśli jest zapisywanie wszystkiego na kartce. Kiedy wiem, że muszę popracować w skupieniu, przygotowuję sobie na biurku kartkę i coś do pisania i za każdym razem, kiedy wpadnie mi do głowy coś, czym muszę się zająć, zapisuję to natychmiast. Powoduje to, że wyrzucam to z mojego umysłu. Skoro zapisałam, to mam pewność, że nie zapomnę i mogę się tym zająć po skończonej pracy. A w moim mózgu nie pozostaje tzw. otwarta pętla (niedomknięta sprawa, którą musi się zajmować
Metod jest znacznie więcej, jednak zastosowanie tych, o których piszę, powinno znacznie „uspokoić” twoje myśli i pozwolić ci skupić się na pracy. Najważniejsza zasada jest jednak taka, że od samej znajomości tych technik nic się nie zmieni. Aby zaczęły działać, trzeba je stosować.