Jak znaleźć pomysł na siebie?

pomysł na siebie

Czy zdarza ci się czasami zastanawiać nad tym, czy to, co teraz robisz w życiu jest tym, czego naprawdę pragniesz? Czy czujesz, że twoje życiowe wybory są trochę przypadkowe? A może w ogóle nie masz pomysłu na to, co chciałabyś robić, czym się zająć, czym wypełnić czas wolny? Rozglądasz się wokoło i widzisz ludzi, którzy realizują swoje cele i marzenia, a ty nie masz pojęcia co ze sobą zrobić?

Po pierwsze przestań się porównywać z innymi.

Po drugie, nie jesteś sama.

I po trzecie, możesz to zmienić.

Skąd wiem? Bo sama tego wszystkiego doświadczyłam. 

Może wiesz od zawsze co chcesz robić?

Znam kilka osób, które tak naprawdę od dziecka wiedziały, co będą robić przez resztę życia. Jedną z takich osób jest moja przyjaciółka. Znamy się od dzieciństwa i odkąd pamiętam zawsze było wiadomo, że zostanie nauczycielką matematyki. Uzdolniona w wielu dziedzinach, ale to matematyka zawładnęła jej sercem. Zdarzało się, że pomagała mi w lekcjach i była w tym naprawdę świetna. Oczywiście od razu po studiach zaczęła pracować w szkole i robi to do dzisiaj. Wiem, że kilkakrotnie odmawiała awansu, ponieważ wiązałoby się to z ograniczeniem prowadzonych lekcji. A to właśnie prowadzenie lekcji sprawia jej największą przyjemność. Od dziecka miała pomysł na siebie i nadal go realizuje.

A może potrzebujesz poeksperymentować?

Ale są też tacy, którzy potrzebują przetestować wiele dróg i wypróbować wiele pomysłów na siebie. Na przykład tak jak ja. Uważam, że obie drogi są ok. Potrzebowałam wszystkich tych doświadczeń, które mnie spotkały, żeby znaleźć się tu, gdzie jestem. I może gdybym wcześniej zadał sobie kilka pytań, teraz byłabym już gdzie indziej. Jednak nie żałuję.

Mówiąc o pomyśle na siebie, mam na myśli nie tylko sprawy zawodowe, biznesowe ale również to jak chcesz, aby w ogóle wyglądało Twoje życie, czas wolny, relacje, hobby.

Poszukiwanie pomysłu na siebie – etapy.

Pierwszym krokiem do poszukiwań powinno być lepsze poznanie siebie.

1. Określ swoje wartości życiowe. 

Wartości jakimi się kierujemy w życiu to podstawa wszelkich działań. To dzięki temu, że je znamy, wiemy co jest dla nas ważne, do czego dążymy, jak to osiągamy. Dzięki wartościom również podejmujemy takie, a  nie inne decyzje. Pomyśl, jak inaczej będziesz postępować jeśli twoimi wartościami spokój i bezpieczeństwo. A jak zupełnie inaczej, jeśli są nimi wolność i ryzyko. Jeśli nie znasz jeszcze swoich wartości, to zajrzyj do mojego artykułu o wartościach, w którym znajdziesz pomocne ćwiczenia.

 2. Jakie są twoje talenty i mocne strony.

Teraz na kartce wypisz jak najwięcej swoich pozytywnych cech. Kiedy uznasz, że wypisałaś już wszystkie, zastanów się jeszcze głębiej i dopisz co najmniej 5. Następnie stwórz listę swoich sukcesów. Wypisz wszystko co ci przychodzi do głowy. Może to być coś w stylu napisanie pracy magisterskiej i skończenie studiów, a może to być np. utrata kilku kilogramów, wykonanie jakiegoś trudnego telefonu, zrealizowanie jakiegoś innego celu. Na bank masz ich mnóstwo, tylko nie zawsze myślisz o nich jak o sukcesach.

Pomyśl też o tym, jak postrzegają cię inni. Oni czasami widzą więcej niż my same. Przypomnij sobie za co najczęściej jesteś chwalona. Co przychodzi ci z łatwością, a dla innych jest trudne?

Możesz się tego wszystkiego o sobie dowiedzieć, po prostu odpowiadając na te pytania. Jeśli jednak chcesz użyć do tego profesjonalnych narzędzi, to polecam testy talentów. Jednym z nich jest Strengths Finder, o którym pisałam już na blogu

3. Stwórz wizję swojego życia.

Ten etap jest bardzo przyjemny. Uwolnij wodze wyobraźni i pomyśl, jak chciałbyś aby wyglądało twoje życie. Nie ograniczaj się do tego, co ci się wydaje realne w tym momencie. Odpowiedz sobie na pytania:

Jaka chciałabyś być?

Co chciałabyś robić?

Co chciałabyś mieć?

Co chciałabyś osiągnąć?

Jak miałby wyglądać twój wymarzony dzień?

4. Wyznacz cele.

Skoro już wiesz jak ma wyglądać twoje wymarzone życie, masz już jego wizję, zastanów się teraz jak możesz to osiągnąć. Na tym etapie możesz zrobić sobie burzę mózgów. Nie oceniaj i nie analizuj jeszcze swoich pomysłów. Kiedy uznasz, że wypisałaś już wszystkie możliwości, odłóż kartkę na dzień lub dwa. Być może pojawią ci się w głowie jeszcze inne opcje. 

W kolejnym etapie wykorzystaj to wszystko, czego się już dowiedziałaś o sobie – jakie masz wartości, talenty, mocne strony i przeanalizuj swoje pomysły. Wybierz te cele, które doprowadzą cię do twojej wizji, bazując na tym wszystkim. 

Raczej mało prawdopodobne, abyś miała tylko jeden cel do zrealizowania. Zazwyczaj z jednego wynikają następne, lub mniejsze cele prowadzą do czegoś większego. Uporządkuj sobie to wszystko w głowie – co z czego wynika. Na moim blogu znajdziesz kilka wpisów poświęconych wyznaczaniu celów. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zajrzyj do artykułów z grudnia 2020. 

5. Zaplanuj swoje idealne życie.

Samo wyznaczenie celów to dopiero początek. Niezwykle ważny, ale początek. Papier przyjmie wszystko. Teraz trzeba zrobić plan jak te cele osiągnąć. Pierwszym etapem jest rozbicie celów na projekty, a tych na zadania lub nawet podzadania. Następnie należy umieścić je w kalendarzu. Dobry plan to taki, który mówi co konkretnie będziesz robić w tym tygodniu, co zbliży cię do twojego celu. Jakie zadania wykonasz w poniedziałek, a jakie we wtorek, środę i pozostałe dni tygodnia. 

Na tym etapie często ponosimy porażkę, ponieważ podekscytowane naszym nowym pomysłem, zaczynamy wrzucać do planera, kalendarza zadania bez opamiętania. I kiedy się coś posypie poddajemy się, uznajemy, że to nie ma sensu. Rada na to jest taka, aby planować, biorąc obecną sytuację pod uwagę. Zauważ, że twoje dotychczasowe obowiązki czy zadania nie znikną tylko dlatego, że masz nowy plan na siebie. Po prostu wpleć ten plan w swoją rzeczywistość, abyś się nie rozczarowała. Bądź realistką.

I na koniec jeszcze dwie ważne sprawy.

Przewiduj trudności.

Po pierwsze przygotuj się na to, że pojawią się problemy, spadnie motywacja, wydarzy się coś nieoczekiwanego. Jeśli będziesz miała tego świadomość, łatwiej sobie z nimi poradzisz i nie poddasz się przy pierwszej lepszej porażce lub spadku motywacji. Jeśli plan zaczyna się sypać, zamiast brnąć dalej, zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj mu się jeszcze raz. Może należy go w jakiś sposób zmodyfikować. To twoje życie, twój plan i możesz z nim zrobić co zechcesz.

Daj sobie czas.

Druga ważna rzecz, to to, że znalezienie pomysłu na siebie może trochę potrwać. Czasami wystarczy usiąść z kartką papieru, zadać sobie kilka pytań, odpowiedzieć na nie i wszystko w głowie zaczyna się układać. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że prawdziwy pomysł i plan pojawią się dopiero po jakimś czasie. Nie zniechęcaj się. Zadawaj sobie pytania, obserwuj sama siebie, zaglądaj do swoich notatek, a gwarantuję ci, że wreszcie zrozumiesz dokąd chcesz zmierzać. Nie zniechęcaj się i nie gódź na to, żeby życie po prostu ci się przydarzało. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: