Kobieta niezależna – Kamila Rowińska

kobieta niezależna


Kamila Rowińska jest autorką 8 książek. Jej najbardziej rozpoznawalną pozycją jest „Kobieta niezależna”. Książka napisana z misją i skierowana do kobiet, które są uzależnione mentalnie i finansowo, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. 

Rowińska w dosadny sposób otwiera kobietom oczy i pokazuje jakie opłakane konsekwencje mogą wyniknąć z tkwienia w takim stanie.

Żeby było jasne, nie jest to feministyczny manifest, a bardzo pragmatyczny poradnik, jak wziąć życie w swoje ręce i przestać przerzucać odpowiedzialność na innych.


Biorąc do ręki książkę „Kobieta niezależna”, wiedziałam, że nie będzie to książka o mnie, ale jak najbardziej może to być książka dla mnie. Mimo iż sama uważam siebie za kobietę niezależną, znalazłam w niej kilka cennych lekcji.


Książkę rozpoczyna rozdział poświęcony obalaniu przekonań o pieniądzach i sukcesie, które często postrzegane są jako coś negatywnego. Autorka rozprawia się z nimi kolejno, udowadniając, że posiadanie pieniędzy samo w sobie nie jest złe, a my kobiety zasługujemy na sukces i bogactwo.
Autorka zachęca kobiety, aby zainteresowały się, jak naprawdę wygląda ich sytuacja finansowa. Uczy jak rozmawiać o pieniądzach, jak tworzyć budżet domowy lub firmowy, oszczędzać, robić rozsądnie zakupy. Zachęca do włączania dzieci w rozmowy o finansach i edukowania ich w tej dziedzinie.


Rowińska zachęca kobiety, aby traktowały mężczyzn jak partnerów, a nie jak przywódców. Tłumaczy, że w rodzinie wszyscy są jednakowo ważni i kobiety powinny stawiać swoje potrzeby na równi z potrzebami partnera lub dzieci. Także prace domowe powinny być sprawiedliwie dzielone pomiędzy domowników. Zachęca kobiety do inwestowanie we własny rozwój i podnoszenia kompetencji. Znajdziesz tutaj również krótkie rozdziały o asertywności i produktywności. Jest również rozdział poświęcony najważniejszym aspektom prawnym typu: intercyza, dziedziczenie, upadłość jednego z małżonków.


Ważny element książki stanowią także bardzo inspirujące wywiady z kobietami, które zdecydowanie można nazwać niezależnymi.
W książce znajdziesz też kilka ćwiczeń coachingowych, które pomogą ci poukładać myśli.


Myślę, że będzie to doskonała lektura dla kobiet, które uświadomiły sobie, że tak naprawdę nie są do końca niezależne z jakiegoś względu. Znajdą tutaj zarówno dawkę konkretnej wiedzy, jak i motywacji.


Hasłem, które będzie mi się zawsze kojarzyć z tą książkę, jest: Masz nie tylko cycki, ale i rozum.

Leave a Reply

%d bloggers like this: