Mapa myśli – jak ją wykorzystać?

Mapa myśli - szkic artykułu

Co to jest mapa myśli?

Mapa myśli pomaga zarządzać informacjami i uporządkować je. Dzięki wizualnemu przedstawieniu informacji cały proces wykorzystuje obie półkule mózgu, co powoduje, że zapamiętywanie staje bardziej skuteczne i efektywne.

Za twórcę mapy myśli uznany jest Tony Buzan, brytyjski pisarz i konsultant edukacyjny. Udzielał również biznesowych konsultacji wielu korporacjom, min. General Motors, Walt Disney, IBM, HP.

Ok. Brzmi niezbyt zachęcająco?

Postaram się pokazać Ci, że jest to bardzo prosta, skuteczna i niezwykle ułatwiająca życie technika.

Jej prostota polega na tym, że potrzebujesz jedynie kartki papieru i czegoś do pisania. Na początek. Oczywiście można taką mapę lekko podrasować, ale o tym za chwilę.

Jak wykonać mapę myśli?

Kartkę najlepiej jest ułożyć poziomo. W centralnej części należy wpisać główne zagadnienie, pytanie, hasło, problem, od którego rysujemy promienie. Na każdym promieniu umieszczamy jakieś zagadnienie lub podtemat związany z głównym zagadnieniem. Od tych „podtematów” rysujemy kolejne promienie, na których wpisujemy skojarzenia. Z tych skojarzeń mogą „wyrastać” kolejne hasła. I tak aż do wyczerpania tematu.

Zagadnienie główne powinno być zapisane największą czcionką, najlepiej drukowanymi literami (aby rzucało się w oczy i było łatwe do odczytania). W miarę oddalania się od środka powinno się zmniejszać czcionkę, co powoduje, że układamy informacje w pewnej hierarchii. Mapa powstaje od ogółu do szczegółu. Należy pamiętać, aby była ona jak najbardziej czytelna i przejrzysta. Najlepiej jest, kiedy na mapie umieszczamy pojedyncze słowa lub symbole. Im mniej tekstu pisanego, tym łatwiej zapamiętać informacje poprzez skojarzenia.

Pomocne w takiej mapie mogą być również kolory. Ja jednak sugeruję, aby kolory wprowadzić później, a nie w momencie samego tworzenia schematu. Zauważyłam, że skupianie się na takich szczegółach ogranicza kreatywność. Ja zazwyczaj wykonuję najpierw szkic mapy za pomocą ołówka. Kiedy uznam, iż zamieściłam już wszystkie potrzebne informacje, przerysowuję swoją mapę na czysto, wprowadzając kolory.

Wbrew opinii, że jest to metoda czasochłonna, za pomocą mapy myśli w bardzo szybki sposób można uporządkować informacje, pogrupować je a co za tym idzie szybciej zapamiętać.

Do czego można wykorzystać mapy myśli?

Mapy myśli mogą być wykorzystywane przez uczniów, studentów, nauczycieli, osoby zajmujące się biznesem. W zasadzie można znaleźć dla nich zastosowanie prawie wszędzie, chociażby planując jakąś uroczystość lub menu na świąteczny obiad.

Ja odkryłam moc map myśli dzięki mojej córce, która używa ich codziennie do notowania w angielskiej szkole. Już wcześniej znałam tę metodę, jednak nie byłam przekonana do jej skuteczności. Kiedy zauważyłam w jej zeszytach kolorowe notatki, zaczęłam dopytywać, jaka jest jej opinia o takim sposobie notowania.

Do czego ja wykorzystuję mapy myśli?

Od tamtej pory znalazłam wiele zastosowań dla map myśli w swoim życiu i pracy. Często wykorzystuję je, przygotowując się do lekcji, zdarza się, że planuję urlop za ich pomocą. Najczęściej jednak, stosuję je do planowania projektów, artykułów, recenzji książek.

Kiedy wpadam na jakiś nowy pomysł, często zaczynam od mapy myśli, na której zapisuję wszystko, co przychodzi mi do głowy. Uwalniam kreatywność i robię sobie małą burzę mózgów. Po umieszczeniu wszystkich skojarzeń w formie graficznej łatwiej jest ocenić z lotu ptaka cały pomysł. Można je także wykorzystać do planowania budżetu.

Reasumując, uważam, że mapy myśli to doskonałe narzędzie do zastosowania zarówno w edukacji, biznesie, jak i życiu rodzinnym. Poprawiają pamięć, pobudzają kreatywność, pozwalają spojrzeć na jakieś zagadnienie z większej perspektywy.

Jeśli nadal masz wątpliwości jak przygotować mapę myśli, możesz powyżej zobaczyć jedną zrobioną przeze mnie, kiedy przygotowywałam się do napisania tego artykułu. Druga mapa myśli to notatka mojej córki zrobiona na lekcji geografii.

Dlaczego publikuję ten artykuł wałaśnie teraz?

Ponieważ zbliżamy się do końca roku, trzeba powoli przygotować się do podsumowania minionego i zaplanowania następnego. Zapewne masz już w głowie jakieś nowe pomysły, cele, projekty, które trzeba uporządkować i przenieść na papier lub komputer. Myślę, że mapy myśli mogą być doskonałym narzędziem do tego celu.

Życzę Ci świetnej zabawy przy tworzeniu własnych map. Jeśli masz ochotę, napisz w komentarzu, do czego przydaje Ci się to narzędzie. Może znajdziesz nowe inspirujące zastosowanie, które będę mogła wykorzystać w przyszłości. A ja mam nadzieję, że zechcesz ich użyć przy planowaniu celów na następny rok, które już wkrótce przed nami.

Leave a Reply

%d bloggers like this: