Talenty Gallupa – czy warto je znać?

Gdybym zapytała cię, jakie są twoje talenty, to o czym pomyślisz? Czy umiem tańczyć, śpiewać, rysować, grać w tenisa, robić akrobacje? W potocznym rozumieniu z tym właśnie kojarzą nam się talenty. Jednak pod tym słowem kryje się coś więcej.
Czym są talenty?
A więc czym jest talent? To wrodzony i naturalny sposób działania i odczuwania. To potencjał, z którym się rodzimy i nasze naturalne predyspozycje. To, że każdy z nas jest inny i posiada inne predyspozycje to prawda ogólnie znana, brzmiąca wręcz jak banał. Jednak kiedy uświadomisz sobie, że prawdopodobieństwo spotkania osoby z identycznymi talentami jak twoje lub moje to jak 1:33 milionów, to już brzmi naprawdę imponująco.
Test talentów Gallupa
A skąd to wszystko wiadomo? Na bazie 50-letnich badań prowadzonych przez Instytut Gallupa stworzono test, badający nasze talenty. Każdy z nas posiada wszystkie 34 talenty, jednak w różnym natężeniu. Dzięki testowi możesz poznać kolejność, w jakiej one występują u ciebie. Każdy z nas ma 5 dominujących, które prawdopodobnie kształtują się do 24 roku życia.
Jak wygląda test?
Test odbywa się online, składa się ze 177 pytań, na każde pytanie jest przeznaczone 20 sekund. Ograniczenie czasu ma spowodować, że odpowiedzi będą udzielane intuicyjnie, bez analizowania, dzięki czemu wynik będzie wiarygodny. Można go zrobić również w języku polskim.
Zanim zdecydujesz się na wykonanie badania, zarezerwuj sobie ok. 35-40 minut, ponieważ nie można go przerwać.
Ile kosztuje?
Test jest płatny i występuje w 2 wariantach. Można uzyskać raport o swoich 5 głównych talentach i kosztuje to 19.99 USD. Wariant pełny, ukazujący ustawienie wszystkich 34 talentów, kosztuje 49.99 USD. Jeśli zdecydujesz się na wersję TOP5, ale po jakimś czasie zmienisz zdanie, nie musisz powtarzać testu. Możesz za opłatą odblokować pełny raport.
Gdzie go można wykonać?
Oficjalna nazwa testu to Clifton Strengths/ Clifton Strengthsfinder i możesz znaleźć go na stronie Instytutu Gallupa. W dniu, kiedy piszę ten artykuł, testowi poddało się już ponad 24,5 miliona osób z całego świata.
W zasadzie Clifton Strengths nie powinien być nazywany testem, ponieważ to nie jest tak, że go zdamy lub też nie. Każdy wynik jest prawidłowy, po prostu pokazuje nam naszą indywidualność.
Badanie to nie mówi, jakim jesteś człowiekiem, tylko jak będziesz działać. Pomaga zrozumieć, jak możesz wykorzystać swoje talenty.
Bezpośrednio po wykonaniu badania otrzymujesz raport o swoich talentach. W języku polskim lub bardziej obszerny w języku angielskim.
Co po teście talentów Gallupa?
Warto dokładnie przejrzeć swoje raporty i zastanowić się, w jakim stopniu się odnajdujesz w tym wszystkim. Ćwiczenie, które można zrobić na początek to podkreślić w raporcie zdania, z którymi się zdecydowanie zgadzasz i zastanowić się, kiedy tak działasz, przypomnij sobie konkretną sytuację. Inne ćwiczenie może być takie, że poprosisz kogoś, kto dobrze cię zna, aby również podkreślił zdania, które do ciebie pasują. Skonfrontujesz to, co o sobie myślisz, z tym, jak postrzega cię otoczenie.
Co daje znajomość talentów Gallupa?
Dzięki znajomości swoich talentów możesz zacząć nad nimi pracować, aby w pełni je wykorzystać. Talent to jeszcze nie jest twoja mocna strona, ale możesz go w nią przekształcić. Staje się nią wtedy, kiedy przekładasz go na konkretne umiejętności. Jednak jak to w życiu bywa, nie może być zbyt prosto. Nasze talenty mogą być dojrzałe i niedojrzałe. I o ile te pierwsze działają na naszą korzyść, o tyle z tymi drugimi już może być trudniej.
Talenty dojrzałe i niedojrzałe
Najłatwiej będzie mi wytłumaczyć na jednym z moich talentów. Moje TOP 5 to: Uczenie się (Learner), Zgodność (Harmony), Wizjoner (Futuristic), Osiąganie (Achiever), Intelekt (Intellection).
Kiedy zobaczyłam wynik, wielkim zaskoczeniem były dla mnie Zgodność i Wizjoner. Kiedy jednak zagłębiłam się trochę w raport i szperałam głębiej w sobie, okazało się, że wszystko się zgadza. Co prawda spodziewałam się, że Uczenie się będzie u mnie wysoko, ale dopiero teraz zrozumiałam, że muszę trochę okiełznać ten talent. To prawda, że ja uwielbiam się uczyć, ale zauważam też, że nie zawsze robię to sensownie. Od kiedy mam tego świadomość potrafię wyłapać te momenty, kiedy przejawia się ten talent w sposób niedojrzały. Np. kiedy zaczynam się uczyć czegoś, co mi w danej chwili nie jest zupełnie potrzebne i tracę czas, który powinnam przeznaczyć na rzeczy ważne. I tak jest z każdym talentem. Jeśli go poznasz, zrozumiesz, to możesz go okiełznać.
Gdzie szukać materiałów na temat talentów Gallupa?
W internecie jest mnóstwo materiałów, które pokazują jak pracować z talentami. Ja najwięcej nauczyłam się od Dominika Juszczyka, który jest certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. Na jego stronie znajdziesz między innymi: pełną listę talentów, link do testu, instrukcję jak zrobić go po polsku, słownik talentów oraz mnóstwo innych bardzo przydatnych materiałów. Możesz także zajrzeć na You Tube.
Czy warto zrobić test talentów Gallupa?
W mojej ocenie jak najbardziej. Założenie jest takie, że kluczem do sukcesu jest wykorzystanie swoich mocnych stron, a nie praca nad korygowaniem wad. Ale aby można było korzystać ze swoich talentów, warto mieć świadomość, jakie one są. I o ile w moim przypadku Uczenie się i Osiąganie było dla mnie oczywiste, o tyle trzy pozostałe talenty trochę mnie zaskoczyły. Natomiast dzięki temu, że je znam, mogę z nich korzystać świadomie.
Jednak najważniejszą lekcją, jest to, że rozumiem teraz, dlaczego niektórzy ludzie działają inaczej niż ja i przede wszystkim w pełni to akceptuję. Co więcej, dużo bardziej zaczęłam cenić te osoby, ponieważ rozumiem, że ktoś z innymi talentami niż moje, może być dla mnie doskonałym uzupełnieniem. Więc, zamiast się irytować, doceniam inny punkt widzenia.
Testy zrobiłam ponad 2 miesiące temu i już zauważyłam sporo pozytywów. Na pewno jednak pełne wykorzystanie ich potencjału potrzebuję więcej czasu. Dlatego też, za kilka miesięcy na pewno pojawi się na blogu kolejny artykuł, w którym dam ci znać, co konkretnie dzięki temu testowi udało mi się zmienić w moim życiu.