Zasługujesz na sukces – Kamila Rowińska

zasługujesz na sukces

Spośród czterech książek Kamili Rowińskiej, które przeczytałam, to właśnie “Zasługujesz na sukces” jest moją ulubioną.


Przeczytałam ją dwukrotnie, ponieważ już za pierwszym razem zdarzały mi się momenty, że na chwilę zatrzymywałam się, zamykałam książkę i rozważałam to, co właśnie przeczytałam.
Po każdym rozdziale autorka prosi, aby wypisać sobie 2 najważniejsze lekcje z niego wyciągnięte. Postanowiłam książkę przeczytać bardzo uważnie, więc zastosowałam się do tego zadania.


Autorka zaczyna od tego, iż nasza przeszłość nie musi rzutować na naszą teraźniejszość czy przyszłość. To, że miała trudne dzieciństwo, zbudowało w niej ogromną siłę i nie dała się wpędzić w rolę ofiary.

Absolutnie się z tym zgadzam. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby zobaczyć, jak różne drogi wybierają ludzie ciężko doświadczeni w dzieciństwie. Jedni poddają się i powielają negatywne wzorce, tłumacząc, że to nie ich wina, a losu. Inni robią wszystko, aby wyrwać się z zaklętego kręgu i zmienić swój los. Wybór zawsze należy do nas. Nie mamy wpływu na to, co nam się przydarza, ale na to, jak na to reagujemy, już tak.


Autorka zachęca, aby dążyć do mistrzostwa we wszystkim, co się robi na miarę swoich możliwości. Do tego potrzebna jest jednak wytrwałość i determinacja. Przestrzega też przed porównywaniem się do innych osób. Każdy z nas ma za sobą inne doświadczenia i przeszedł inną drogę do miejsca, w którym jest teraz. Jedyne sensowne porównanie to takie, kiedy porównujemy się do siebie z przeszłości.


W książce znajdziesz również wiele porad stricte biznesowych.

Na przykład o tym, jak bardzo ważny jest biznesplan na etapie planowania jakiejkolwiek działalności. Autorka pokazuje na kilku przykładach, jakie zgubne skutki może mieć pominięcie tego etapu.


Ciekawy dla mnie był też fragment poświęcony sprzedaży, ponieważ sama przez wiele lat się nią zajmowałam. Rowińska przekonuje, że należy pokochać sprzedaż, ponieważ dzięki niej pomagamy ludziom rozwiązywać ich problemy. Największą lekcją dla mnie było to, że nigdy nie wiesz, kiedy klient ma dość. Teraz wiem, jak często popełniałam błąd zamykania sprzedaży zbyt szybko.


Bardzo istotną sprawą w prowadzeniu biznesu są relacje z ludźmi i zawsze dążenie do transakcji win-win. Nawet jeśli czujesz, że masz przewagę w negocjacjach, nie wykorzystuj jej do tego, aby ugrać jak najwięcej. Możesz zamknąć tę jedną transakcję, ale stracić wiele innych w przyszłości.


W książce znajdziesz również rozdział o budowaniu zespołu. Jeśli kogoś zatrudniasz, zawsze zwracaj uwagę na postawę. Braki merytoryczne można łatwo nadrobić, postawy nie da się zmienić tak łatwo. Po co ci wykwalifikowany specjalista, którego stosunek do pracy lub ludzi jest nieakceptowalny?


To tylko niektóre z “moich lekcji”, jakie zapamiętam z tej książki. Jestem przekonana, że ty znajdziesz tam wiele innych wartościowych informacji.


Znajdziesz tu również 9 wywiadów z bardzo inspirującymi ludźmi sukcesu. Poznasz nie tylko ich historie, ale również dostaniesz konkretne porady biznesowe.


Książkę zdecydowanie polecam. Zarówno z powodu treści, jak i dlatego, że po prostu przyjemnie się ją czyta. A jednocześnie skłania do refleksji.

Leave a Reply

%d bloggers like this: